שאלות בנושא החלפת צילינדר

בכדי להבין בדיוק מתי עלינו להחליף צילינדר בדלת הכניסה לבית או לבית העסק שהיא למעשה מה שמפריד בינינו לבין החוץ ומשפיע על רמת הבטיחות שלנו, חשוב לעשות הבחנה בין צילינדר לבין מנעול.

בעוד המנעול מאפיין את כל מערכת הנעילה של הדלת, הצילינדר הוא רק החלק שמפעיל ומניע את פעולת הפתיחה והנעילה של המנעול. אפשר להדגים את זה על מכונית ומנוע. המכונית היא כל התוצר בעוד המנוע הוא החלק שאחראי על נסיעת הרכב בפועל לצד מגוון של אביזרים. ממש כמו שאין טעם להתקין מנוע חדיש ומשוכלל ברכב ישן, כך אין טעם להתקין צילינדר חדשני במנעול שיוצר לפני 20 שנה. הצילינדר הוא בעצם מה ששולט במנעול כאשר אנו פותחים ונועלים את הדלת. יש המון סוגים של צילינדרים ומנעולים לדלתות כניסה כאלה ואחרות, חלקם טובים חלקם פחות.

השאלה אותה עלינו לשאול לאחר שהבנו את ההבדל בין המנעול לבין הצילינדר היא מתי נדע שעלינו להחליף צילינדר?

יש מגוון של מצבים בהם מומלץ להחליף צילינדר והם:

  1. במצב בו איבדנו או גנבו לנו את צרור המפתחות שלנו.
  2. כאשר אנו עוברים לדירה או בית חדש.
  3. במידה והצילינדר בשימוש המון זמן ומראה סימנים של שחיקה, כדאי להחליף את הצילינדר הישן בחדש, במקרה זה שווה גם לבחון החלפה של כל המנעול תוך התייעצות עם מנעולן מקצועי. צילינדר מומלץ להחליף פעם בחמש שנים.
  4. במצבים של תקלה בצילינדר, בלאי או שחיקה, יש להחליף את הישן בחדש.
  5. לאחר פריצה או ניסיון לפריצה לבית.

סוגים של צילינדרים

קיימים שני סוגים של צילינדרים בשוק. האחד נקרא צילינדר לשון – מדובר בצילינדר די פשוט, בתוכו בנויה לשון כאשר המפתח הוא זה שמסובב את הלשון וגורם לתזוזה של הזיזים הנמצאים בתוך מנגנון הנעילה. בעוד צילינדר לשון כפתור מאפשר לנו לפתוח את הדלת באמצעות השימוש במפתח, גם במצבים שהיא נעולה בפנים, צילינדר לשון רגיל לא מאפשר זאת. הסוג השני נקרא צילינדר משונן וגם כאן יש את הורסיה עם הכפתור וללא הכפתור. בצילינדר מהסוג הזה יש גלגלי שיניים התואמים לגלגלים שבדלת ואז יש סנכרון בין הצילינדר לבין הגלגלים. ברוב המקרים הסוג השני נחשב למורכב יותר, קשה לפריצה ולכן מעלה את רמת הבטיחות אבל זה כבר תלוי במנגנון עצמו.

יש לכם עוד שאלות בנושא החלפת צילינדר? חייגו עכשיו 072-3340-705